Sık Sorulan Sorular

Rubikpara, ticari ünvanı Rubik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. olan, 6493 no’lu Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından, 21 Ağustos 2022 tarihi itibariyle lisans verilmiş, bir elektronik para kuruluşudur.

Rubikpara ile kanun kapsamında izin verilen, hesap açılması, hesaba para yüklenmesi, para transferi, fatura ödenmesi vb gibi ürün & servisleri kullanabilirsiniz.

Elektronik para kuruluşları, hesaba yüklenen bakiye kadar işlem yapmanıza izin veren ürün ve servisler sunmakta, kanun gereği direkt olarak kredi verilmesi ya da kullanıcılara direkt olarak kredi kartı sunması izni olmayan kurumlardır.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından denetlenen, kanun kapsamında lisanslı olarak faaliyet gösteren Rubikpara, ilgili tüm güvenlik standartlarını sağlamak, sürekli olarak sistemlerini bağımsız denetimden geçirmek ve bunları raporlamak zorundadır. Rubikpara ile paylaştığınız tüm veriler, yapılan tüm işlemler ve kayıtlar; en son güvenlik teknolojileri ve uluslararası standartlar ile korunmakta ve yükümlü olduğumuz mevzuatlar kapsamında saklanmaktadır. Güvenle işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama giriş ekranı, sağ alt köşesinde “şifremi unuttum “ butonunu seçerek şifrenizi yenileme adımları ile şifrenizi yenileyebilirsiniz. Sizin dışınızda Rubikpara personeli ya da Müşteri Hizmetleri yetkilileri şifrenizi kesinlikle bilemez, değiştiremez, yenileyemez ya da yenileme talebinde bulunamaz.

Rubikpara’ya kayıt esnasında e-posta adresinin hatalı girilmesi durumunda, 0850 242 62 00 Çağrı Merkezi aracılığıyla bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Rubikpara’ya kayıt işlemini tamamlandıktan sonra e-posta adresini değiştirmek isterseniz uygulama menüsünden profil ayarları sekmesi altından, profil ayarları içeriğinden e-posta adresini güncelleyebilirsiniz.

Bize her zaman 0850 242 62 00 numaralı iletişim merkezimizden ya da info@rubikpara.com e-posta adresimizden ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

İşlemler menüsünde bulunan yeni hesap butonunu seçerek hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz birden fazla hesap oluşturabilir, farklı bakiyeler yükleyebilir ve farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Rubikpara’ya, kendi adınıza açılmış banka hesapları üzerinden bakiye yükleyebilirsiniz. Hesabınızın doğrulanma durumuna göre, bakiye yükleme limitleri farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgiyi, web sitemizde bulunan limitler menüsünden görebilirsiniz.

Hangi bankadan, nasıl para gönderebileceğinize ait bilgiler; Rubikpara mobil uygulaması içerisinde İşlemler menüsü altından görüntülenebilir.

Açıklama kısmına Rubikpara hesap numarasının yazılmaması , hatalı yazılması, Rubikpara hesap sahibi ile banka hesap sahibinin farklı olması, parayı gönderen kişinin Rubikpara kullanıcısı olmaması ve limit aşımı gibi durumlarda para iadesi sağlanır.

Rubikpara mobil uygulamasından hesaba giriş yaptıktan sonra anasayfada çıkan para gönder seçeneğine tıklayarak transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi iş günlerinde 09:00-16:00 saatleri arasında ücretsiz, bu saatler dışında ve tatil günlerinde ilgili finansal kuruluş şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Evet, dilediğiniz an para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transfer yaparken açıklama kısmına Rubikpara numaranızı yazmadıysan paranız hesabınıza otomatik iade edilir. Fakat başkasına ait bir IBAN’A transfer yapıldıysa sürece tarafımızdan müdahale edilmesi mümkün değildir.

İadeler aynı gün içinde gerçekleşir eğer iade işlemi gerçekleşmediyse operasyon@rubikpara.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Herhangi bir teknik / sistemsel aksaklık olmadığı sürece yüklediğiniz para hesabınıza kısa sürede yansır.

Birden çok hesabınız olabilir, bunlardan bir tanesi ana hesap olarak atanır. İstediğiniz zaman ana hesabınızı değiştirebilirsiniz.

Toplamda 10 adet TL hesabı açabilirsiniz.

Rubikpara’da ilk kez üye olduğunuzda belirli ürün & servisleri kullanabilirsiniz. Bazı kullanım limitlerine tabi olabilirsiniz. Hesabınızı doğruladığınızda ise, daha önce kullanıma kapalı olan ürün ve servisler, kullanıma açılır; kullanım limitleriniz ise yükselir.

Onaysız hesap sahibi kullanıcılarımız mevzuat kapsamında belirlenmiş düşük tutarlı bakiye limitlerine sahiptir, onaylı veya sözleşmeli hesap sahibi kullanıcılarımız ise kurum içinde belirlenmiş risk politikaları gözetilerek çok daha yüksek limitlere sahip olabilirler.

Hayır, Hesap yükseltme zorunluluğu yoktur, fakat hesabınızı yükselterek ek kampanya ve faydalardan yararlanabilirsiniz.

Uygulama içerisinde hesabımı kapat menüsü aracılığı ile yada Rubikpara web sayfası iletişim menüsünde bulunan iletişim numarasından müşteri hizmetlerini arayarak hesap kapatma talimatı verebilirsiniz. Hesap kapatma talebinize istinaden, 30 gün içinde hesabınızda yeniden bir oturum açmadığınız taktirde hesabınız otomatik olarak kapatılacaktır.

Mevzuat tarafından belirlenmiş limitler doğrultusunda bakiye iadesi talep edebilirsiniz. Talebinizi 0850 242 62 00 numaralı Rubikpara Müşteri Hizmetleri kanalı aracılığıyla iletebilirsiniz.

iWallet bir kampanya ekosistemi yönetir. Anlaşmalı olduğu markalar özelinde indirim kazanmanızı sağlar. Rubikpara bakiyelerinizi, QR okutarak, anlaşmalı anlaşmalı fiziksel ya da online noktalarda harcayabilir, anında indirim kazanabilirsiniz.

Rubikpara bakiyenizi iWallet noktalarında kullanmak ve kampanyalardan yararlanmak için öncelikle Rubikpara hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Sonrasında ilgili markanın fiziksel lokasyonunda, alışveriş esnasında kasada QR okutarak, anında bakiye harcayabilir ve indirim kazanabilirsiniz.

Giyim, market, teknoloji, akaryakıt, dijital platform ve anlaşmalı olduğumuz tüm kurumda kullanabilirsiniz. Detay bilgi için Rubikpara mobil uygulama içerisinde, geçerli kampanyaları ve bilgileri kolayca takip edebilirsiniz.

Rubikpara uygulaması üzerinden alınan e-pinler iptal, iade edilemez ve değişim yapılamaz. E-pinler satın alımı gerçekleştikten sonra bilgiler otomatik olarak kaydolur ve kayıt işlemi gerçekleştirdikten sonra kullanılmış olarak varsayılır.

Elektrik, telefon, su ,doğalgaz ve diğer anlaşmalı kurum ödemelerinizi kolaylıkla Rubikpara hesabınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kurum bilgilerini, fatura ödeme adımı altından görebilirsiniz.

Dekontlar kayıtlı olan e-posta adresinize iletilmektedir, aynı zamanda hesap hareketlerinizden ödeme yaptığınız kurum fatura dekontuna ulaşabilirsiniz.

Ödemiş olduğun faturanız bir gün sonra ilgili kurumdan tekrar kontrol etmenizi rica ederiz, bazı kurumlar güncellemeleri farklı sürelerde yapmaktadırlar. Ertesi gün faturanız hala ödenmemiş olarak görünürse operasyon@rubikpara.com adresine e-posta atarak talepte bulunabilirsiniz.

İlgili kurum sistemlerinde bazen teknik problemler yaşanabilmektedir. Faturanın daha önce farklı bir kanaldan ödenmediğine eminseniz bir süre sonra tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

operasyon@rubikpara.com adresine e-posta atarak yanlış ödediğiniz faturanızı aynı gün içinde iptal edebilirsin.

Evet verebilirsiniz, ödeme günü hesabında yeterli bakiye olması durumunda ödemen gerçekleşecektir, Bunun dışında ‘’Faturamı Kaydet ‘’ tuşuna basarak faturanızı kaydedip bir sonraki fatura ödemenizde fatura bilgilerinizi girmeden hızlıca faturanızı ödeyebilirsin.

Rubikpara QR ürünü başka bir Rubikpara kullanıcısına para gönderebilir ya da para talep edebilirsiniz. Çok yakında anlaşmalı noktalarda, Rubikpara bakiyenizi harcayabilecek, indirimler kazanabileceksiniz.